művész


Szabó P.  Szilveszter
2

Szabó P. Szilveszter

Született: 1974. január 1. (Mátészalka)

Színművész.

Gyermekkora meghatározó nyarait nővérével közösen Szamosszegen töltötték lelkész nagyapjuknál. Az építész édesanyától örökölt kézügyességük jóvoltából rajzolással, és a templomkertben való játékkal múlatták az időt. Zenei általános iskolába járt. Mivel itt két Szabó Péter volt, ezért a második nevét kezdte el használni. Később az Esze Tamás Gimnázium…

 Tovább

Aktuális programok


István, a király

Budapesti Operettszínház

Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra…

Színművész.

Gyermekkora meghatározó nyarait nővérével közösen Szamosszegen töltötték lelkész nagyapjuknál. Az építész édesanyától örökölt kézügyességük jóvoltából rajzolással, és a templomkertben való játékkal múlatták az időt. Zenei általános iskolába járt. Mivel itt két Szabó Péter volt, ezért a második nevét kezdte el használni. Később az Esze Tamás Gimnázium emelt angol tagozatán folytatta tanulmányait. Fogorvos édesapja tanácsára biológia tagozatra is járt.

A fogtechnikusi iskolától Gór Nagy Mária Színitanodája térítette el. Dédapjának Erdélyben volt színháza, a Sarkadi Kabaré, amely Sepsiszentgyörgy környékén működött, és az államosítás áldozatául esett, nagymamája pedig Sarkadi Imre drámaíró unokatestvére, így a színház szeretete már a vérében volt. A felvételi kicsit furán sikerült, Gór Nagy Mária először nagyon haragudott rá, a precízen kidolgozott életrajzát ugyanis egy boríték hátoldalára írva adta be. A Színitanoda elvégzése után játszott rövid ideig az Arany János Színházban és az Új Színházban is. 1995-ben csatlakozott a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz, majd 1996-ban az Operett Színházhoz.

1996-ban a Budapesti Operettszínház tagja lett. Élete egyik nagy lehetőségeként tartja számon, amikor huszonévesen megkapta a Halál szerepét az Elisabethben, amitől 1997-ben búcsúzott el, mikor felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetemre. Ez alatt a négy év alatt megismerte az ott tanító „nagy öregeket”, hajnalig a színpadon próbált, díszletet „farigcsált”. Kacérkodott a rendezéssel is, de a 3. évben „közös megegyezéssel” elváltak útjai Babarczy Lászlótól. Ezután ismét az Operett Színházhoz került. Jelentős szerepeket kapott, a folyton kérdező, a világgal és önmagával viaskodó intrikusként. Bernardót a West Side Storyban, Colloredót a Mozartban, Tybaltot a Rómeó és Júliában. Azért a sokoldalúságát is megcsillogtathatta. Alakította a Kabaréban a konferansziét, A Szépség és a Szörnyeteg elvarázsolt hercegét, a Rudolf rezonőr bábjátékosát, a Menyasszonytánc Jonel őrmesterét, a Párizsi életben a hírhedt párizsi aranyifjú Bobinet-t, A víg özvegyben Nyegust. 2004-ben és 2006-ban Súgó Csiga közönségdíjat kapott, a szakma elismeréseként pedig 2008. március 15-én Jászai Mari-díjjal tüntették ki kiemelkedő színművészeti és színháztudományi tevékenységéért. 2003-ban és 2009-ben az Év Musical Színésze. 2011. december 16-án vehette át Artisjus-díját, az Artisjus Zenei Alapítványtól a kortárs magyar zenei művek bel‑ és külföldi terjesztéséért, megismertetéséért. 2012-ben Arany Kotta Díjban részesült a Miss Saigon és A Nyomorultak című musicalekben nyújtott alakításáért. 2014-ben Arany Kotta Díjat kapott, mint Legjobb színész az Elfújta a szélben nyújtott alakításáért. 2014-ben pedig az Operettszínház évad férfi főszereplőjének járó Csillag-díját vehette át az Elfújta a szél Rhett Butler szerepért. 2014-ben a Karinthy Színház évad színészének járó díját adták át neki Az Ördög Jánosáért.

2023-ban pályázott a színház igazgatói posztjára.

Díjak, elismerések:
Az év musical színésze (2003, 2009)
Súgó Csiga-díj (2004, 2006)
Jászai Mari-díj (2008)
Artisjus-díj (2011)
Arany Kotta díj – Legjobb színész (2012, 2014, 2017)
Karinthy Színház – Az évad színésze (2014)
Csillag-díj (2014)

Szerepeiből:
Grease; Puskás a musical - Vörös elvtárs; Hair; Elisabeth – A Halál; Van, aki forrón szereti – Spats; Egy csók, és más semmi
Anna Karenina; A három testőr – Rochefort; Légy jó mindhalálig – Sarkadi tanár úr; West Side Story – Bernardo
Háztűznéző; Jézus Krisztus szupersztár – Heródes király; Chicago; La Mancha lovagja – Dr. Carrasco
Funny Girl – Nick Arnstein; A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak – Angelo; Gólem – Simeon; Kabaré – Konferanszié
Mozart – Colloredo; Sweet Charity – Vittorio Vidal De Palma; Rómeó és Júlia – Tybalt; A balkon – Arthur/Hóhér
A Szépség és a Szörnyeteg – A Szörnyeteg; Menyasszonytánc – Jonel; Rudolf – Pfeiffer; Párizsi élet – Bobinet
A víg özvegy – Nyegus; Oltári srácok – Isten; Szentivánéji álom – Oberon; West Side Story – Narrátor
Tavaszébredés – Nyugati Teátrum – Minden felnőtt férfi; Koldusopera – Tigris Brown; Abigél – Kőnig tanár úr
Rebecca, a Manderley-ház asszonya – Lord Maximilian (Maxim) de Winter; Márió és a Varázsló – Cipolla
Miss Saigon – Professzor; A kaukázusi krétakör – Arkadij Cseidze, az Énekes; A nyomorultak – Javert
Bohém Casting – Erdő Ákos; Jövőre, Veled, Itt! – George; Ghost – Metrószellem; A kaméliás hölgy – St.Gaudins
Elfújta a szél – Rhett Butler; Az ördög – János; Isten pénze – Marley; Özvegyek – Pincér; István,a király – Sur
Csínom Palkó – Béri Balogh Ádám / Feri; Lady Budapest – Veres Pál; Édeskettes hármasban – Vernon
A bolond lány – Savigné vizsgálóbíró; Virágot Algernonnak – Dr. Strauss; Marie Antoinette – Orleans hercege
A Notre Dame-i toronyőr – Claude Frollo; Semmelweis – Semmelweis Ignác; Apáca show – Curtis Jackson
Carousel/Liliom – Jigger Craigin; A Pendragon legenda - Lord Owen Pendragon; Puskás a musical - Vörös elvtárs

Ajánlataink



A Budapesti Operettszínház fenntartója a Magyar Állam, irányító szerve az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI)

X